Alışveriş Sepetiniz

[ ... ] Ürün Var
Ödeme Yap
Alışveriş sepetiniz boş.
Midea Klimalar: Anasayfa » Garanti Şartları

Garanti Şartları

Alınan Midea Klimalarınız kullanma kılavuzunda ayrıntılı olarak belirtildiği gibi kullanılmalı ve Yetkili Servis elemanları dışındaki şahıslar tarafından bakım onarım veya başka bir nedenle müdahale edilmemiş olması şartıyla, bütün parçaları dâhil olmak üzere tamamen malzeme, işçilik ve montaj hatalarına karşı; teslim tarihinden itibaren 3 (Üç) YIL SÜRE İLE GARANTİ EDİLMİŞTİR.

Midea Klima Garanti kapsamı içinde yapılan işlemler için işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka bir ad altında hiçbir ücret talep edilmeyecektir.

Garanti süresi içerisinde yapılacak onarımlarda geçen süre, garanti süresine ilave edilir.

Özel durumlar hariç Tamir süresi en fazla 30 iş günüdür.

Bu süre, ürünün yetkili servis atölyelerimize, yetkili servis atölyelerimizin bulunmaması durumunda malın satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısından birisine bildirim tarihinden itibaren başlar.

Üründeki arızanın 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde Midea; malın tamiri tamamlanıncaya kadar benzer özelliklere sahip başka bir ürünü tüketicinin kullanımına tahsis eder.

Arızanın giderilmesi konusunda uygulanacak teknik yöntemlerin tespiti ile değiştirilecek parçaların saptanması tamamen firmamıza aittir.

Arızanın giderilmesi, ürünün bulunduğu yerde veya yetkili servis atölyelerinde yapılabilir. Müşterimizin buna onayı şarttır.

Ürünün teslim tarihinden itibaren garanti süresi içinde kalmak kaydıyla bir yıl içerisinde aynı arızayı, ikiden fazla tekrarlaması veya farklı arızaların dörtten fazla ortaya çıkması sonucu üründen yararlanamamanın süreklilik kazanması, tamiri için gereken azami sürenin aşılması, yetkili servis atölyelerinin mevcut olmaması halinde sırasıyla yetkili satıcısı, bayii, acentası, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısından birisinin düzenleyeceği raporla arızanın giderilmesinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi durumlarında ücretsiz olarak değiştirme işlemi yapılacaktır.

Garanti Belgesi ile ilgili olarak çıkabilecek sorunlar için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü'ne başvurabilir.

Garanti ile ilgili olarak müşterinin dikkat etmesi gereken hususlar

Müşteriye tesliminden sonra yükleme, boşaltma ve taşıma sırasında oluşan hasar ve arızalar.

Voltaj düşüklüğü veya fazlalığı, hatalı elektrik tesisatı, ürünün etiketinde yazılı voltajından farklı voltajda kullanılması nedenlerinden meydana gelecek hasar ve arızalar.

Yangın ve yıldırım düşmesi ile meydana gelecek hasar ve arızalar.

Ürünün kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan hasar ve arızalar.

Yukarıda belirtilen arızaların giderilmesi ücret karşılığında yapılır.

Garanti Belgesi üzerinde tahrifat yapıldığı, ürünün üzerindeki orijinal seri numarasının kaldırıldığı veya tahrif edildiği takdirde garanti belgesi geçersizdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Profesyonel Hizmetler

Midea Klimalar Kapıda Ödeme İmkanıKapıda Ödeme İmkanı
Midea Klima almayı planladığınızda, kredi kartınızı online olarak kullanmak istemiyorsanız, ürünü teslim alırken evinizden hiç çıkmadan kapıda ödeme gerçekleştirebilirsiniz. 
İnverter Klima FiyatlarıMidea Klima Fiyatları
Klima almak istediğinizde öncelikli olarak araştırmanız gereken şey size en ucuz Midea Klima Fiyatlarını sunan Midea Klima bayiinin Midea Klima Fiyatları listesidir.
Midea Klimalar %8 İskonto
Ücretsiz Kargo Bonus'a özel 12 Taksit